Zastanawiasz się, sięgając po swoje okulary, jaka jest ich historia? Sięga ona czasów starożytnych. Wówczas wyglądały one zupełnie inaczej, niż współcześnie. Starożytni Grecy do powiększania oglądanych obiektów wykorzystywali wklęsłe lustra i kuliste naczynia wypełnione wodą. Poznaj historię powstania okularów, które poprawiają jakość patrzenia na otaczający Cię świat.

Długa historia, wiele pomysłów

Za historią dzisiejszych okularów stoi wiele pomysłów i osób, które w swoim życiu borykały się z wadą wzroku. Nad poprawieniem komfortu i ostrości widzenia pracował m.in. rzymski cesarz Neron. Według krążącej legendy, miał on oglądać walki gladiatorów przez wyszlifowany specjalnie do tego celu szmaragd. W podobny sposób z wadami wzroku radzili sobie Chińczycy, którzy w okolicach X wieku sięgali po naturalne, przezroczyste kryształy powiększające obraz i tym samym poprawiające jakość widzenia.
Duży krok w kierunku dzisiejszych okularów, w X wieku postawili Arabowie. Wadę wzroku korygowano wówczas pierwszymi przyrządami, które zasługują na miano okularów. Nieco później w Europie wykorzystywano przezroczyste szkło lub kwarc, z którego tworzono coś na kształt kuli spłaszczonej z jednej strony. Płaską część układano na stronie księgi, co dawało efekt powiększenia wybranej części tekstu.

Okulary z filtrem niebieskim do czytania granatowe Montana BLFBOX83C

Pierwsze okulary w Europie

Pierwsze okulary w Europie pojawiły się w XIV wieku. Modele te pochodziły z Włoch i były bardzo niedokładne. Oprawki tworzono z drewna i produktów odzwierzęcych: rogów, skóry oraz kości. Przełomowe odkrycia w dziedzinie optyki przyniósł XVI wiek i odkrycia, jakich dokonał Jan Kepler. Okulary szybko stały się symbolem mądrości i bogactwa, bo na ich zakup, ze względu na wygórowaną cenę, mogli pozwolić sobie nieliczni.
Pierwsze okulary zbudowane były z jednej soczewki. Tu przełom przyszedł wraz z wynalazkiem Beniamina Franklina, twórcy okularów dwuogniskowych.

Okulary Kocie Oczy z filtrem światła niebieskiego do komputera zerówki POL-BLF-818K

Okulary weszły w świat mody

Na przestrzeni lat oprawki okularów zaczęły podążać za aktualną modą i zmieniać się wraz z kolejnymi trendami. Lata 20 w historię świata mody wpisały się m.in. dzięki rozpowszechnionym w tym czasie binoklom. Przełomem w świecie optyki było wynalezienie plastikowych soczewek. Okulary stały się bardziej trwałe i tańsze, co pozytywnie wpłynęło na ich dostępność. Kolejny rok to stworzona w 1959 roku pierwsza soczewka progresywna.
Współczesna optyka jest w stanie odpowiedzieć na niemal każdą potrzebę osoby borykającej się z wadą wzroku. Ramię w ramię z nimi idą producenci oprawek okularów, tworząc modele odpowiednie, by osadzić w ramce nawet najbardziej wymagające soczewki. Z ofert dostępnych na rynku każdy „okularnik” wybierze wzór odpowiedni dla siebie nie tylko pod względem kształtu ramki, jej koloru, ale też materiału, z jakiego została zrobiona i filtrów, które dodatkowo poprawiają jakość widzenia. Po okulary coraz częściej sięgamy w ramach profilaktyki, by jak najdłużej cieszyć się nienagannym wzrokiem. Do tego zalecane są okulary z filtrem blokującym światło niebieskie emitowane przez ekrany komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów.

Okulary Nerd z filtrem światła niebieskiego do komputera zerówki POL-BLF-790KB